- Search results for GeneID 5862
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
25 products were found matching "GeneID 5862"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: NSJ-R34155-100UG
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: GTP binding protein RAB2A, RAB2A Protein function: Required for protein transport from the endoplasmic reticulum to the Golgi complex. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, RAB2 Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human |
836.00€
*
Item number: NB-21039
Concentration: 0.2 mg/ml. Formulation: PBS (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150 mM NaCl, 50% glycerol. Rab2 is one of the Rab family of proteins that participate in compartment specific transport events of both the endocytic and the exocytic pathways through recruitment and interaction with effectors molecules. Rab2...
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A |
| Application: | ELISA, WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | vertebrates |
355.00€
*
Item number: E-AB-17525.120
The protein encoded by this gene belongs to the Rab family, members of which are small molecular weight guanosine triphosphatases (GTPases) that contain highly conserved domains involved in GTP binding and hydrolysis. The Rabs are membrane-bound proteins, involved in vesicular fusion and trafficking. This protein is...
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, RAB2A Polyclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 89.00€
*
Item number: CSB-EP019180HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 2-212aa. Protein Length: Full Length of Mature Protein. Tag Info: N-terminal 6xHis-SUMO-tagged. Target Protein Sequence: AYAYLFKYII IGDTGVGKSC LLLQFTDKRF QPVHDLTIGV EFGARMITID GKQIKLQIWD TAGQESFRSI TRSYYRGAAG ALLVYDITRR DTFNHLTTWL EDARQHSNSN...
| Keywords: | RAB2, RAB2A, Ras-related protein Rab-2A, Recombinant Human Ras-related protein Rab-2A (RAB2A) |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 39.4 kD |
From 219.00€
*
Item number: CSB-PA040134.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: Liquid in PBS containing 50% glycerol, 0.5% BSA and 0.02% sodium azide. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific...
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Application: | ELISA, WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 126.00€
*
Item number: CSB-PA162500.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Application: | ELISA, WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 167.00€
*
Item number: CSB-PA226407.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Application: | ELISA, WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 167.00€
*
Item number: CSB-PA287240.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Application: | ELISA, WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 167.00€
*
Item number: CSB-PA969438.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Application: | ELISA, WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 167.00€
*
Item number: ABS-PP-4942-L.100
Protein function: Required for protein transport from the endoplasmic reticulum to the Golgi complex. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Ras-related protein Rab-2A, Recombinant Human RAB2A Protein |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 24.5 kD |
From 115.00€
*
Item number: VHPS-7550
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Keywords: | RAB2, RAB2A, Ras-related protein Rab-2A |
| Application: | RNA quantification |
45.00€
*
Item number: R0006-50D.100
RAB2A(Ras-related protein Rab-2A) belongs to the small GTPase superfamily. Members of the RAB protein family are nontransforming monomeric GTP-binding proteins of the Ras superfamily that contain 4 highly conserved regions involved in GTP binding and hydrolysis. RAB proteins are also an integral part of endocytic...
| Keywords: | Ras-related protein Rab-2A |
| MW: | 26,1 kD |
675.00€
*