- Search results for GeneID 4130
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
20 products were found matching "GeneID 4130"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: A301-444A
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross- bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Application: | WB, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 165.00€
*
Item number: NSJ-R30049
0.5mg/ml with 1% BSA and 0.01% sodium azide if reconstituted with 0.2ml sterile 1XPBS. Microtubules are the ubiquitous cytoskeletal structural components that are involved in intracellular transport. They are composed of tubulin and microtubule-associated proteins(MAPs). MAP1 is one of the major neuronal MAPs as...
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP1 Antibody |
| Application: | WB, IHC (paraffin), IF |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse, rat |
790.00€
*
Item number: E-AB-12895.120
This gene encodes a protein that belongs to the microtubule-associated protein family. The proteins of this family are thought to be involved in microtubule assembly, which is an essential step in neurogenesis. The product of this gene is a precursor polypeptide that presumably undergoes proteolytic processing to...
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP1A Polyclonal Antibody |
| Application: | IHC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 89.00€
*
Item number: ATA-HPA039063.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 70% and to rat: 73%
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Application: | IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 246.00€
*
Item number: ATA-HPA039064.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 60% and to rat: 52%
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Application: | IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 369.00€
*
Item number: ATA-HPA066488.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 83% and to rat: 83%
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Application: | ICC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 369.00€
*
Item number: CSB-EP013400HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 2567-2803aa. Protein Length: Partial. Tag Info: N-terminal 6xHis-tagged. Target Protein Sequence: DPRPSPPRPD VCMADPEGLS SESGRVERLR EKEKVQGRVG RRAPGKAKPA SPARRLDLRG KRSPTPGKGP ADRASRAPPR PRSTTSQVTP AEEKDGHSPM SKGLVNGLKA GPMALSSKGS SGAPVYVDLA...
| Keywords: | MAP1A, MAP1L, Recombinant Human Microtubule-associated protein 1A (MAP1A), partial |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 30.0 kD |
From 247.00€
*
Item number: CSB-PA877240.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: MAP1A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP 1A antibody, MAP 1L antibody, MAP-1A antibody, MAP1 light chain LC2 antibody, Map1a antibody,... |
| Application: | ELISA, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 167.00€
*
Item number: CSB-PA906125.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: MAP1A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP 1A antibody, MAP 1L antibody, MAP-1A antibody, MAP1 light chain LC2 antibody, Map1a antibody,... |
| Application: | ELISA, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 167.00€
*
Item number: ABS-PP-4966-L.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Microtubule-associated protein 1A, MAP-1A, Proliferation-related protein p80) [Cleaved into: MAP1A heavy chain, MAP1 light... |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 19.5 kD |
From 115.00€
*
Item number: VHPS-5515
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Keywords: | MAP1A, MAP1L, MAP-1A, MAP1 light chain LC2, Proliferation-related protein p80, Microtubule-associated protein 1A |
| Application: | RNA quantification |
45.00€
*
Item number: ATA-APrEST81575.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: PBS and 1M Urea, pH 7.4.
| Keywords: | MAP1A, MAP1L |
| Application: | Control antigen |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
264.00€
*