- Search results for GeneID 3440
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
119 products were found matching "GeneID 3440"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: BPS-83913-1
Recombinant human interferon-alpha 2b (IFN2b), full length of mature protein, encompassing amino acids 24-188. This construct is tag-free and was affinity purified. All known subtypes of IFN-alpha show the same antiviral antiparasitic, antiproliferative activities. Human IFN-alpha is also a potent antiviral...
| Keywords: | IFNA2, Interferon alpha-2, Interferon alpha-A |
| Application: | Cell-based assays |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | ~17-20 kD |
From 281.00€
*
Item number: ARG82292.96
Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | IFNA2, IFNA2A, LeIF A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
719.00€
*
Item number: GSC-Z03002-1
Interferon-Alpha 2b (IFN-Alpha 2b) produced by leukocytes is a member of Interferon family. IFN-alpha is mainly involved in innate immune response against a broad range of viral infections. IFN-alpha 2 has three acid stable forms (a,b,c) signaling through IFNAR2. IFN-alpha 2b shares 99.4% aa sequence identity with...
| Keywords: | IFNA2, Interferon alpha-2, Interferon alpha-A |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
From 54.00€
*
Item number: GSC-Z03003-1
Interferon-Alpha 2a (IFN-Alpha 2a), Human produced by leukocytes is a member of Interferon family. IFN-alpha is mainly involved in innate immune response against a broad range of viral infections. IFN-alpha 2 has three acid stable forms (a,b,c) signaling through IFNAR2. IFN-alpha 2a shares 99.4% , 98.8% aa sequence...
| Keywords: | IFNA2, Interferon alpha-2, Interferon alpha-A |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
From 56.00€
*
Item number: Cay42749-100
Interferon alpha2 (IFN-alpha2) is a member of the type I interferon family of cytokines. It is composed of an N-terminal region and five alpha helices. Following cleavage of the N-terminal region, the alpha helices are secreted and activate IFN-alpha/beta receptor 1 (IFNAR1) and IFNAR2 receptors to induce JAK and...
| Keywords: | IFNA2, IFNA2A, LeIF A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
From 1,221.00€
*
Item number: Cay42750-100
Interferon alpha2 (IFN-alpha2) is a member of the type I interferon family of cytokines. It is composed of an N-terminal region and five alpha helices. Following cleavage of the N-terminal region, the alpha helices are secreted and activate IFN-alpha/beta receptor 1 (IFNAR1) and IFNAR2 receptors to induce JAK and...
| Keywords: | IFNA2, IFNA2A, LeIF A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Expressed in: | E.coli |
From 1,221.00€
*
Item number: 009-001-V18-0020
Interferon-alpha 2a purity was determined to be greater than 98% as determined by HpLC and by reducing and non-reducing SDS-pAGE. Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | IFNA2, LeIF A, IFNA2A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
186.00€
*
Item number: BPS-79823
The stress-activated protein kinase/c-jun N-terminal kinase (SAPK/JNK) family of proteins includes mitogen-activated protein kinases (MAPKs) that are activated by stress, inflammatory cytokines, mitogens, oncogenes, and inducers of cell differentiation and morphogenesis. Upon activation of the SAPK/JNK pathway, MAP...
| Keywords: | JNK reporter, AP-1 cell line, activator protein-1 lentivirus, |
| Application: | JNK signaling pathway activator / inhibitor screening, stable cell line generation |
| Species reactivity: | human |
1,248.00€
*
Item number: BPS-60510
The ISRE Reporter - HEK293 Cell Line is designed for monitoring the activity of the JAK/STAT signaling pathway. The JAK (Janus kinase) /STAT (Signal Transducer and Activator of Transcription) pathway is activated by various cytokines and growth factors and plays a critical role in cell growth, hematopoiesis, and...
| Keywords: | JAK reporter, STAT reporter, ISRE cell line, |
| Application: | JAK/STAT pathway activity monitoring |
| Host: | HEK293 |
3,541.00€
*
Item number: 009-001-V18-0100
Interferon-alpha 2a purity was determined to be greater than 98% as determined by HpLC and by reducing and non-reducing SDS-pAGE. Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | IFNA2, LeIF A, IFNA2A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
445.00€
*
Item number: 009-001-V19-0020
Interferon-alpha 2b purity was determined to be greater than 98% as determined by HpLC and by reducing and non-reducing SDS-pAGE. Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | IFNA2, LeIF A, IFNA2A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
186.00€
*
Item number: 009-001-V19-0100
Interferon-alpha 2b purity was determined to be greater than 98% as determined by HpLC and by reducing and non-reducing SDS-pAGE. Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | IFNA2, LeIF A, IFNA2A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
445.00€
*