- Search results for GeneID 283420
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
37 products were found matching "GeneID 283420"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: E-AB-53368.120
CLEC9A is a group V C-type lectin-like receptor (CTLR) that functions as an activation receptor and is expressed on myeloid lineage cells.Flow cytometric, Western blot, and deglycosylation analyses showed surface expression of a glycosylated CLEC9A dimer of 40 and 45 kD under reducing conditions. The deglycosylated...
| Keywords: | Anti-CD370, Anti-CLEC9A, Anti-C-type lectin domain family 9 member A, CLEC9A Polyclonal Antibody |
| Application: | WB, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 89.00€
*
Item number: ARG42357.50
Protein function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells specialized for the uptake and processing of material from dead cells. Recognizes filamentous form of actin in association with particular actin-binding domains of cytoskeletal proteins, including spectrin, exposed when cell...
| Keywords: | Anti-CD370, Anti-CLEC9A, Anti-C-type lectin domain family 9 member A |
| Application: | FC |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
551.00€
*
Item number: DIM-DMC100469.10
Protein function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells specialized for the uptake and processing of material from dead cells. Recognizes filamentous form of actin in association with particular actin-binding domains of cytoskeletal proteins, including spectrin, exposed when cell...
| Keywords: | Anti-CD370, Anti-DNGR-1, Anti-DNGR1, Anti-UNQ9341, Anti-CLEC9A antibody(DMC469), IgG1 Chimeric mAb |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 145.00€
*
Item number: DIM-PME100610.10
Recombinant Human CLEC9A Protein with N-terminal human Fc tag. hFc(Glu99-Ala330) CLEC9A(Lys57-Val241), Protein function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells specialized for the uptake and processing of material from dead cells. Recognizes filamentous form of actin in association...
| Keywords: | CD370, DNGR-1, DNGR1, UNQ9341 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| CAS | 12 |
| MW: | 47.3 kD |
From 105.00€
*
Item number: TGM-TMPK-01057-100ug
Description: CLEC9A expression was significantly higher in psoriatic skin compared with healthy donor. In psoriatic skin and PsA ST, CLEC9A() cells were in close proximity to TUNEL() cells. SF CLEC9A levels were significantly lower compared with paired PsA serum. Adalimumab treatment did not affect CLEC9A serum...
| Keywords: | 9830005G06Rik, CLEC9A, UNQ9341, CD370, DNGR-1, HEEE9341 |
| MW: | 48.5 kD |
From 395.00€
*
Item number: KT-CLE-HM29AB-100UG
Recombinant Biotinylated Human CLEC9A Protein (Primary Amine Labeling) is expressed from HEK293 with hFc tag at the N-terminus.It contains Lys57-Val241. CLEC9A expression was significantly higher in psoriatic skin compared with healthy donor. In psoriatic skin and PsA ST, CLEC9A() cells were in close proximity to...
| Keywords: | CD370, CLEC9A, C-type lectin domain family 9 member A |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 48.5 kD |
From 589.00€
*
Item number: CSB-MP740922HU-B.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: Mammalian cell. Expression Region: 57-241aa. Protein Length: Partial. Tag Info: N-terminal Avi-hFc-tagged. Target Protein Sequence: KLLQVSTIAM QQQEKLIQQE RALLNFTEWK RSCALQMKYC QAFMQNSLSS AHNSSPCPNN WIQNRESCYY VSEIWSIWHT SQENCLKEGS TLLQIESKEE MDFITGSLRK IKGSYDYWVG LSQDGHSGRW...
| Keywords: | CD370, CLEC9A, C-type lectin domain family 9 member A |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | Mammalian cells |
| Origin: | human |
| MW: | 50.4 kD |
From 320.00€
*
Item number: CSB-RA740922MA1HU.100
Protein function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells specialized for the uptake and processing of material from dead cells. Recognizes filamentous form of actin in association with particular actin-binding domains of cytoskeletal proteins, including spectrin, exposed when cell...
| Keywords: | Anti-CD370, Anti-CLEC9A, Anti-C-type lectin domain family 9 member A, CLEC9A Recombinant Monoclonal Antibody |
| Application: | ELISA |
| Host: | Human |
| Species reactivity: | human |
From 206.00€
*
NEW
Item number: G-IVMS0012.25
Anti-mouse PD-L1/VEGF-A Bispecific Antibody [10F.9G2.1/B20-4.1.1.1] In Vivo - Low Endotoxin is a high quality monoclonal antibody from Assay Genie and typically ships within 5-10 business days. This product is for research use only. Protein Function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid...
| Keywords: | Anti-CLEC9A, Anti-C-type lectin domain family 9 member A |
| Application: | ELISA, WB, FC, IHC, ICC, animal model study |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse |
From 3,120.00€
*
NEW
Item number: G-IVMS0014.25
Anti-mouse PD-1/VEGF-A Bispecific Antibody [29F.1A12.1/G6-23] In Vivo - Low Endotoxin is a high quality monoclonal antibody from Assay Genie and typically ships within 5-10 business days. This product is for research use only. Protein Function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells...
| Keywords: | Anti-CLEC9A, Anti-C-type lectin domain family 9 member A |
| Application: | ELISA, WB, FC, IHC, ICC, animal model study |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse |
From 3,120.00€
*
NEW
Item number: G-IVMS0019.25
Anti-mouse PD-1/VEGFR-2 Bispecific Antibody [29F.1A12.1/DC101] In Vivo - Low Endotoxin is a high quality monoclonal antibody from Assay Genie and typically ships within 5-10 business days. This product is for research use only. Protein Function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells...
| Keywords: | Anti-CLEC9A, Anti-C-type lectin domain family 9 member A |
| Application: | ELISA, WB, FC, IHC, ICC, animal model study |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse |
From 3,120.00€
*
NEW
Item number: G-IVMS0001.25
Anti-mouse PD-L1/VEGF-A Bispecific Antibody [10F.9G2.1/G6-23] In Vivo - Low Endotoxin is a high quality monoclonal antibody from Assay Genie and typically ships within 5-10 business days. This product is for research use only. Protein Function: Functions as an endocytic receptor on a small subset of myeloid cells...
| Keywords: | Anti-CLEC9A, Anti-C-type lectin domain family 9 member A |
| Application: | ELISA, WB, FC, IHC, ICC, animal model study |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse |
From 3,120.00€
*