Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Protein phosphatase 1C (PP1c) dephosphorylates the eukaryotic translation initiation factor... more
Product information "Sephin1"
Protein phosphatase 1C (PP1c) dephosphorylates the eukaryotic translation initiation factor 2alpha subunit (eIF2alpha) to turn off the unfolded protein response in the endoplasmic reticulum (ER). PP1c removes phosphates on eIF2alpha under the direction of one of two accessory subunits termed protein phosphatase 1 regulatory subunit 15A and 15B (PPP1R15A and PPP1R15B). Whereas PPP1R15B is constitutively expressed, PPP1R15A is induced by protein-misfolding stress. Sephin1 is a selective inhibitor of the stress-induced PPP1R15A that does not affect the constitutive PPP1R15B. At 50 µM, it has been shown to prolong eIF2alpha phosphorylation after ER stress, delaying translation which protects cells from misfolded protein-induced cytotoxicity. At 1-5 mg/kg, sephin1 has been shown to prevent defects resulting from protein misfolding in a mutant SOD1 mouse model of fast-progressing amyotrophic lateral sclerosis as well as a mouse model of Charcot-Marie-Tooth neuropathy.Formal Name: 2-[(2-chlorophenyl)methylene]-hydrazinecarboximidamide. CAS Number: 13098-73-2. Synonyms: NSC 65390. Molecular Formula: C8H9ClN4. Formula Weight: 196.6. Purity: >95%. Formulation: (Request formulation change), A crystalline solid. Solubility: DMF: 2 mg/ml, DMSO: 2 mg/ml. lambdamax: 290 nm. SMILES: ClC1=C(/C=N/NC(N)=N)C=CC=C1. InChi Code: InChI=1S/C8H9ClN4/c9-7-4-2-1-3-6(7)5-12-13-8(10)11/h1-5H,(H4,10,11,13)/b12-5+. InChi Key: PDWJALXSRRSUHR-LFYBBSHMSA-N.
| Keywords: | NSC 65390, 2-[(2-chlorophenyl)methylene]-hydrazinecarboximidamide |
| Supplier: | Cayman Chemical |
| Supplier-Nr: | 17757 |
Properties
| Application: | Selective PPP1R15A inhibitor |
| MW: | 196.6 D |
| Formula: | C8H9ClN4 |
| Purity: | >95% |
| Format: | Crystalline Solid |
Database Information
| CAS : | 13098-73-2| Matching products |
| KEGG ID : | K14019 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | -20°C (International: -20°C) |
| Signal Word: | Warning |
| GHS Hazard Pictograms: |
|
| H Phrases: | H302, H312, H315, H319, H332, H335 |
| P Phrases: | P261, P264, P270, P271, P280, P312, P321, P330, P301+P310, P302+P352, P304+P340, P305+P351+P338, P332+P313, P337+P313, P361+P364, P362+P364, P405, P403+P233, P501 |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed