- Suchergebnis für P61019
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "P61019" wurden 26 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: NSJ-R34155-100UG
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: GTP binding protein RAB2A, RAB2A Protein function: Required for protein transport from the endoplasmic reticulum to the Golgi complex. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, RAB2 Antibody |
| Anwendung: | WB |
| Wirt: | Goat |
| Spezies-Reaktivität: | human |
836,00 €
Artikelnummer: NB-21039
Concentration: 0.2 mg/ml. Formulation: PBS (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150 mM NaCl, 50% glycerol. Rab2 is one of the Rab family of proteins that participate in compartment specific transport events of both the endocytic and the exocytic pathways through recruitment and interaction with effectors molecules. Rab2...
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | vertebrates |
355,00 €
Artikelnummer: E-AB-17525.120
The protein encoded by this gene belongs to the Rab family, members of which are small molecular weight guanosine triphosphatases (GTPases) that contain highly conserved domains involved in GTP binding and hydrolysis. The Rabs are membrane-bound proteins, involved in vesicular fusion and trafficking. This protein is...
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, RAB2A Polyclonal Antibody |
| Anwendung: | WB, IHC, ELISA |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
ab 89,00 €
Artikelnummer: CSB-EP019180HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 2-212aa. Protein Length: Full Length of Mature Protein. Tag Info: N-terminal 6xHis-SUMO-tagged. Target Protein Sequence: AYAYLFKYII IGDTGVGKSC LLLQFTDKRF QPVHDLTIGV EFGARMITID GKQIKLQIWD TAGQESFRSI TRSYYRGAAG ALLVYDITRR DTFNHLTTWL EDARQHSNSN...
| Schlagworte: | RAB2, RAB2A, Ras-related protein Rab-2A, Recombinant Human Ras-related protein Rab-2A (RAB2A) |
| Anwendung: | Activity not tested |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 39.4 kD |
ab 219,00 €
Artikelnummer: CSB-PA040134.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: Liquid in PBS containing 50% glycerol, 0.5% BSA and 0.02% sodium azide. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific...
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
ab 126,00 €
Artikelnummer: CSB-PA162500.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
ab 167,00 €
Artikelnummer: CSB-PA226407.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
ab 167,00 €
Artikelnummer: CSB-PA287240.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
ab 167,00 €
Artikelnummer: CSB-PA969438.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: RAB2A. Antigen Species: Human
| Schlagworte: | Anti-RAB2, Anti-RAB2A, Anti-Ras-related protein Rab-2A, 9330148M11Rik antibody, C80220 antibody, GTP binding protein... |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
ab 167,00 €
Artikelnummer: ABS-PP-4942-L.100
Protein function: Required for protein transport from the endoplasmic reticulum to the Golgi complex. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | Ras-related protein Rab-2A, Recombinant Human RAB2A Protein |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 24.5 kD |
ab 115,00 €
Artikelnummer: VHPS-7550
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Schlagworte: | RAB2, RAB2A, Ras-related protein Rab-2A |
| Anwendung: | RNA quantification |
45,00 €
Artikelnummer: R0006-50D.100
RAB2A(Ras-related protein Rab-2A) belongs to the small GTPase superfamily. Members of the RAB protein family are nontransforming monomeric GTP-binding proteins of the Ras superfamily that contain 4 highly conserved regions involved in GTP binding and hydrolysis. RAB proteins are also an integral part of endocytic...
| Schlagworte: | Ras-related protein Rab-2A |
| MW: | 26,1 kD |
675,00 €