- Suchergebnis für K21283
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "K21283" wurden 131 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: 54299.10
Induces cartilage and bone formation. (www.uniprot.org) Produced in E.coli. Homodimeric, non-glycosylated polypeptide chain containing 115 amino acids. The ED50 as determined by the cytolysis of MC3T3-E1 cells is less then 50 ng/ml.
| Schlagworte: | BMP-2, BMP2A |
| Anwendung: | Cell culture |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 26 kD |
ab 105,00 €
Artikelnummer: E-AN300912L.100
This gene encodes a secreted ligand of the TGF-beta (transforming growth factor-beta) superfamily of proteins. Ligands of this family bind various TGF-beta receptors leading to recruitment and activation of SMAD family transcription factors that regulate gene expression. The encoded preproprotein is proteolytically...
| Schlagworte: | Anti-BMP2, Anti-Bone morphogenetic protein 2, Anti-Bone morphogenetic protein 2A, Recombinant BMP2 Monoclonal Antibody |
| Anwendung: | WB, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
ab 258,00 €
Artikelnummer: NSJ-RZ1207
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Bone morphogenetic protein 2b (Bmp2b) is a secreted signaling molecule belonging to the transforming growth factor-beta (TGF-beta) superfamily, and it plays a pivotal role in embryonic development, cell fate specification, and morphogenesis. In zebrafish (Danio...
| Schlagworte: | Anti-bmp2b, Zebrafish Bmp2b Antibody / Bone morphogenetic protein 2 |
| Anwendung: | WB, IHC (paraffin) |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | zebrafish |
948,00 €
Artikelnummer: ARG80164.96
Protein function: Induces cartilage and bone formation (PubMed:3201241). Stimulates the differentiation of myoblasts into osteoblasts via the EIF2AK3-EIF2A- ATF4 pathway. BMP2 activation of EIF2AK3 stimulates phosphorylation of EIF2A which leads to increased expression of ATF4 which plays a central role in...
| Schlagworte: | Anti-BMP2, Anti-BMP-2, Anti-BMP2A, Anti-BMP-2A, Anti-Bone morphogenetic protein 2, Anti-Bone morphogenetic protein 2A |
| Anwendung: | ELISA |
| Spezies-Reaktivität: | human |
678,00 €
Artikelnummer: ARG81636.96
Protein function: Induces cartilage and bone formation. Stimulates the differentiation of myoblasts into osteoblasts via the EIF2AK3- EIF2A- ATF4 pathway. BMP2 activation of EIF2AK3 stimulates phosphorylation of EIF2A which leads to increased expression of ATF4 which plays a central role in osteoblast...
| Schlagworte: | Bmp2, BMP-2, Bmp-2, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Anwendung: | ELISA |
| Spezies-Reaktivität: | mouse |
1.118,00 €
Artikelnummer: GSC-Z05972-100
Bone morphogenetic protein 2 (BMP2), a member of the transforming growth factor-beta (TGF-beta) super-family, is one of the main chondrogenic growth factors involved in cartilage regeneration. BMP2 is known to induce chondrogenic differentiation in various types of stem cells in vitro. However, BMP2 also induces...
| Schlagworte: | BMP2, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Ursprungsart: | human, rhesus macaque, mouse, rat, dog |
| MW: | 12.9 kD |
ab 430,00 €
Artikelnummer: GSC-Z02913-1
Human Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2) is a bone-growth regulatory factor and belongs to the transforming growth factor-beta (TGF-beta) superfamily. Human Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2) is synthesized as large precursor molecule (Met1-Arg396, with a signal peptide from Met1 to Gly23), propeptide...
| Schlagworte: | BMP2, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
ab 134,00 €
Artikelnummer: E-AN200103P.100
BMP-2 is one of at least 15 structurally and functionally related BMPs, which are members of the transforming growth factor beta (TGF-beta ) superfamily, BMPs were originally identified as protein regulators of cartilage and bone formation. However, they have since been shown to be involved in embryogenesis and...
| Schlagworte: | BMP2, BMP-2, BMP2A, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A, BMP-2 Monoclonal Antibody |
| Anwendung: | FCM, ICC/IF |
| Wirt: | Mouse |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat, rhesus, canine |
389,00 €
Artikelnummer: E-AN300061P.100
BMP-2 is one of at least 15 structurally and functionally related BMPs, which are members of the transforming growth factor beta (TGF-beta ) superfamily, BMPs were originally identified as protein regulators of cartilage and bone formation. However, they have since been shown to be involved in embryogenesis and...
| Schlagworte: | BMP2, BMP-2, BMP2A, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A, Recombinant BMP-2 Monoclonal... |
| Anwendung: | ICC/IF |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat, rhesus, canine |
462,00 €
Artikelnummer: 97420.2
Human recombinant BMP-2 produced in HEK cells is a glycosylated disulfide-linked homodimer, having a molecular weight range of 30-38kDa due to glycosylation. BMP2 belongs to the transforming growth factor-beta (TGFB) superfamily. Bone morphogenic protein induces bone formation. BMP2 is a candidate gene for the...
| Schlagworte: | BMP-2, BMP2A. |
| Anwendung: | Cell Culture |
| Exprimiert in: | Human cells |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 28 kD |
ab 105,00 €
Artikelnummer: KOA0152
Natural and recombinant mouse BMP-2. There is no detectable cross-reactivity with other relevant proteins. Protein function: Induces cartilage and bone formation. Stimulates the differentiation of myoblasts into osteoblasts via the EIF2AK3- EIF2A- ATF4 pathway. BMP2 activation of EIF2AK3 stimulates phosphorylation...
| Schlagworte: | Bmp2, Bmp-2, BMP-2, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Anwendung: | ELISA |
| Wirt: | Mouse |
| Spezies-Reaktivität: | mouse |
1.030,00 €
Artikelnummer: 97229.5
Induces cartilage and bone formation. (www.uniprot.org) Produced in E.coli as a monomeric, non-glycosylated, polypeptide chain containing 115 amino acids (fragment 283-396).
| Schlagworte: | BMP-2, BMP2A, Bone morphogenetic protein 2, BMP-2A, BMP2 |
| Anwendung: | Bioassay |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 13009 D |
ab 105,00 €