- Suchergebnis für K00626
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "K00626" wurden 109 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: Cay21219-10
Acetoacetyl-coenzyme A (acetoacetyl-CoA) is a precursor to HMG-CoA in the isoprenoid pathway. It is reversibly converted to acetyl-CoA by acetoacetyl-CoA thiolase in the mitochondria. Acetoacetyl-CoA thiolase (T2) deficiency results in a build-up of ketone bodies leading to intermittent ketoacidosis. Acetoacetyl-CoA...
| Schlagworte: | Acetoacetyl-CoA, S-(3-oxobutanoate) coenzyme A, trisodium salt, tetrahydrate |
| Anwendung: | HMG-CoA precursor |
| MW: | 989.6 D |
ab 112,00 €
Artikelnummer: NSJ-R33414BTN
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: Acetyl-Coenzyme A acetyltransferase 1
| Schlagworte: | Anti-T2, Anti-ACAT1, Anti-Acetoacetyl-CoA thiolase, Anti-Acetyl-CoA acetyltransferase, mitochondrial, ACAT1 Antibody... |
| Anwendung: | WB, ELISA (peptide) |
| Wirt: | Goat |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
836,00 €
Artikelnummer: NSJ-RQ8786
Antibody in PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol and 0.4-0.5mg/ml BSA. The Acetyl-CoA acetyltransferase protein, also called ACAT1, is an enzyme that catalyzes the conversion of Acetyl-CoA to acetoacetyl-CoA. This reaction is a key step in the fatty acid beta-oxidation pathway, which is essential for the...
| Schlagworte: | Anti-T2, Anti-ACAT1, Anti-Acetoacetyl-CoA thiolase, Anti-Acetyl-CoA acetyltransferase, mitochondrial, ACAT1 Antibody /... |
| Anwendung: | WB, IP |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
790,00 €
Artikelnummer: NSJ-R34636BTN
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: Acetyl-Coenzyme A acetyltransferase 1
| Schlagworte: | Anti-T2, Anti-ACAT1, Anti-Acetoacetyl-CoA thiolase, Anti-Acetyl-CoA acetyltransferase, mitochondrial, ACAT1 Antibody... |
| Anwendung: | WB, IF, ELISA (peptide) |
| Wirt: | Goat |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
836,00 €
Artikelnummer: TGM-T36931-1mg
Description: Penicillide is a fungal metabolite originally isolated from Penicillium that has diverse biological activities. It is an inhibitor of calpain 2/m-calpain (IC50 = 7.1 µM) and acyl-coenzyme A:cholesterol acyltransferase (ACAT, IC50 = 22.9 µM). It is also an antagonist of oxytocin receptors (IC50 = 67 µM)....
| Anwendung: | ACAT Inhibitor |
| CAS | 55303-92-9 |
| MW: | 372.417 D |
ab 255,00 €
Artikelnummer: AG-CN2-0043-M001
Antibiotic. Apoptosis inducer. Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase inhibitor. Anticancer compound. Antihaptotactic and antimetastatic. Antiangiogenic compound. Antibacterial, antiprotozal, antiviral and antifungal compound. Shows ionophoric properties. Cytotoxic. Genotoxic. Potently interacts with ABCB1 and ABCG2...
| Anwendung: | Apoptosis inducer |
| Wirt: | Beauveria sp. |
| CAS | 26048-05-5 |
| MW: | 784 kD |
ab 39,00 €
Artikelnummer: Cay11896-1
Acyl-CoA: cholesterol acyltransferase (ACAT) is a key enzyme for cholesteryl ester accumulation in atherogenesis, lipoprotein formation in liver, and cholesterol absorption from intestines, all of which are events that contribute to the atherosclerotic process. Two ACAT isozymes have been identified and are...
| Schlagworte: | FO-1289A, PPPA,... |
| Anwendung: | ACAT2 Inhibitor |
| CAS | 147444-03-9 |
| MW: | 583.6 D |
ab 228,00 €
Artikelnummer: AG-CN2-0106-C250
Antibiotic, highly specific inhibitor of acyl-coenzyme A:cholesterol acetyltransferase 2 (ACAT2), anti-angiogenic, antiatherogenic and antiatherosclerotic agent. Shows cholesterol-lowering and atheroprotective activities
| Schlagworte: | ()-Pyripyropene A, PPPA, FO 1289A |
| Anwendung: | ACAT2 inhibitor |
| CAS | 147444-03-9 |
| MW: | 583,2 D |
ab 154,00 €
Artikelnummer: AG-CN2-0042-M001
N-methylated peptide that is structurally equivalent to a monomer of beauvericin (Prod. No. AG-CN2-0043). Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase inhibitor. Platelet aggregation inhibitor. Antimicrobial. Note: The (3R,6R)-stereoisomer was shown to have anti-cancer and apoptosis inducing activity.
| Schlagworte: | (3S,6R)-Bassiatin, Antibiotic PI290 |
| Anwendung: | Apoptosis inducer |
| Wirt: | Gibberella sp. |
| CAS | 65454-13-9 |
| MW: | 261,3 kD |
176,00 €
Artikelnummer: AG-CN2-0122-C250
Plant growth inhibitor - Acyl-CoA-cholesterol acyltransferase (ACAT) inhibitor - Anticancer compound. Cytotoxic - Non-peptidic oxytocin receptor antagonist - Calpain inhibitor.
| Schlagworte: | Vermixocin A, Antibiotic AS 186A, Antibiotic MC 141 |
| Anwendung: | ACAT Inhibitor |
| Wirt: | Penicillium sp |
| CAS | 55303-92-9 |
| MW: | 372,4 D |
ab 61,00 €
Artikelnummer: AG-CN2-0125-C250
Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase (ACAT) isozymes ACAT1 and ACAT2 inhibitor - Tremorgenic - Cholesteryl ester (CE) synthesis inhibitor.
| Anwendung: | ACAT Inhibitor |
| CAS | 156967-65-6 |
| MW: | 519,7 D |
ab 88,00 €
Artikelnummer: AG-CN2-0127-C250
Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase (ACAT) inhibitor - Mitotic kinesin Eg5 (Mitotic Kinesin Spindle Protein, KSP) inhibitor - Specific M phase inhibitor.
| Schlagworte: | 1'alpha-Hydroxy-Paspaline |
| Anwendung: | ACAT Inhibitor |
| CAS | 167427-23-8 |
| MW: | 437,6 D |
77,00 €