- Suchergebnis für GeneID 998
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "GeneID 998" wurden 50 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: NB-26905
Concentration: 1 mg/ml. Formulation: PBS (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150 mM NaCl, 50% glycerol. Small GTPases are a super-family of cellular signaling regulators. Cdc42 belongs to the Rho sub-family of GTPases that regulate cell motility, cell division, and gene transcription. GTP binding increases the...
| Schlagworte: | Anti-CDC42, Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-Cell division control protein 42 homolog |
| Anwendung: | IP, IHC |
| Wirt: | Mouse |
| Spezies-Reaktivität: | vertebrates |
746,00 €
Artikelnummer: E-AN301860L.100
Cdc42, the human homologue of the cell division cycle 42 of Saccharomyces cerevisiae, belongs to the Rho/Rac subfamily of Ras-like GTPases. It acts as molecular switches to regulate numerous cellular responses including the organization of the actin cytoskeleton, gene transcription, cell cycle progression, and...
| Schlagworte: | Anti-CDC42, Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-Cell division control protein 42 homolog, Recombinant Cdc42 Monoclonal... |
| Anwendung: | WB, IHC, IF |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, rat, mouse |
ab 304,00 €
Artikelnummer: G-HUFI00623.96
| Anwendung: | ELISA |
| Spezies-Reaktivität: | human |
698,00 €
Artikelnummer: 200-901-AJ3
Anti-CDC42 Antibody is an IgY fraction antibody purified from monospecific chicken egg yolks by a multi-step process which includes selective precipitation and salt fractionation followed by extensive dialysis against the buffer stated above. Cross reactivity with CDC42 from other sources has not been determined....
| Schlagworte: | Anti-CDC42, Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-Cell division control protein 42 homolog |
| Anwendung: | ELISA, WB |
| Wirt: | Chicken |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
848,00 €
Artikelnummer: NSJ-R30435
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Cell division control protein 42 homolog also known as CDC42 is a protein involved in regulation of the cell cycle. In humans, CDC42 is encoded by the CDC42 gene. CDC42 is a small GTPase of the Rho-subfamily, which regulates signaling pathways that control...
| Schlagworte: | Anti-CDC42, Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-Cell division control protein 42 homolog, CDC42 Antibody |
| Anwendung: | WB, IHC (paraffin) |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, bovine, mouse, rat |
790,00 €
Artikelnummer: NB-21019
Concentration: 0.2 mg/ml. Formulation: PBS (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150 mM NaCl, 50% glycerol. Small GTPases are a super-family of cellular signaling regulators. Cdc42 belongs to the Rho sub-family of GTPases that regulate cell motility, cell division, and gene transcription. GTP binding increases the...
| Schlagworte: | Anti-CDC42, Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-Cell division control protein 42 homolog |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Chicken |
| Spezies-Reaktivität: | vertebrates |
355,00 €
Artikelnummer: NB-26008
Concentration: 1 mg/ml. Formulation: PBS (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150 mM NaCl, 50% glycerol. Small GTPases are a super-family of cellular signaling regulators. Cdc42 belongs to the Rho sub-family of GTPases that regulate cell motility, cell division, and gene transcription. GTP binding increases the activity...
| Schlagworte: | Anti-Cell division control protein 42 homolog, Anti-G25K GTP-binding protein |
| Anwendung: | ELISA, WB, IHC |
| Wirt: | Mouse |
| Spezies-Reaktivität: | vertebrates |
369,00 €
Artikelnummer: NB-10109
Small GTPases are a super-family of cellular signaling regulators. Cdc42 belongs to the Rho sub-family of GTPases that regulate cell motility, cell division, and gene transcription. GTP binding increases the activity of Cdc42, and the hydrolysis of GTP to GDP renders it inactive. GTP hydrolysis is aided by GTPase...
| Schlagworte: | CDC42, G25K GTP-binding protein, Cell division control protein 42 homolog |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 21 kD |
397,00 €
Artikelnummer: NB-10107
Small GTPases are a super-family of cellular signaling regulators. Cdc42 belongs to the Rho sub-family of GTPases that regulate cell motility, cell division, and gene transcription. GTP binding increases the activity of Cdc42, and the hydrolysis of GTP to GDP renders it inactive. GTP hydrolysis is aided by GTPase...
| Schlagworte: | CDC42, G25K GTP-binding protein, Cell division control protein 42 homolog |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 21 kD |
384,00 €
Artikelnummer: ARG41663.100
Protein function: Plasma membrane-associated small GTPase which cycles between an active GTP-bound and an inactive GDP-bound state. In active state binds to a variety of effector proteins to regulate cellular responses. Involved in epithelial cell polarization processes. Regulates the bipolar attachment of spindle...
| Schlagworte: | Anti-phospho-G25K GTP-binding protein, Anti-phospho-Cell division control protein 42 homolog |
| Anwendung: | WB |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
658,00 €
Artikelnummer: ATA-HPA069590.100
Protein function: Plasma membrane-associated small GTPase which cycles between an active GTP-bound and an inactive GDP-bound state. In active state binds to a variety of effector proteins to regulate cellular responses. Involved in epithelial cell polarization processes. Regulates the bipolar attachment of spindle...
| Schlagworte: | Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-Cell division control protein 42 homolog |
| Anwendung: | IHC, WB |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 264,00 €
Artikelnummer: ARG43921.50
Protein function: Plasma membrane-associated small GTPase which cycles between an active GTP-bound and an inactive GDP-bound state. In active state binds to a variety of effector proteins to regulate cellular responses. Involved in epithelial cell polarization processes. Regulates the bipolar attachment of spindle...
| Schlagworte: | Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-G25K GTP-binding protein, Anti-Cell division control protein 42 homolog {ECO:0000305},... |
| Anwendung: | ELISA, FC, ICC, IF, WB |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
551,00 €