- Suchergebnis für GeneID 4130
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "GeneID 4130" wurden 20 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: A301-444A
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross- bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Anwendung: | WB, IP |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 165,00 €
Artikelnummer: NSJ-R30049
0.5mg/ml with 1% BSA and 0.01% sodium azide if reconstituted with 0.2ml sterile 1XPBS. Microtubules are the ubiquitous cytoskeletal structural components that are involved in intracellular transport. They are composed of tubulin and microtubule-associated proteins(MAPs). MAP1 is one of the major neuronal MAPs as...
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP1 Antibody |
| Anwendung: | WB, IHC (paraffin), IF |
| Wirt: | Mouse |
| Spezies-Reaktivität: | mouse, rat |
790,00 €
Artikelnummer: E-AB-12895.120
This gene encodes a protein that belongs to the microtubule-associated protein family. The proteins of this family are thought to be involved in microtubule assembly, which is an essential step in neurogenesis. The product of this gene is a precursor polypeptide that presumably undergoes proteolytic processing to...
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP1A Polyclonal Antibody |
| Anwendung: | IHC, ELISA |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 89,00 €
Artikelnummer: ATA-HPA039063.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 70% and to rat: 73%
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Anwendung: | IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 246,00 €
Artikelnummer: ATA-HPA039064.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 60% and to rat: 52%
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Anwendung: | IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 369,00 €
Artikelnummer: ATA-HPA066488.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 83% and to rat: 83%
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L |
| Anwendung: | ICC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 369,00 €
Artikelnummer: CSB-EP013400HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 2567-2803aa. Protein Length: Partial. Tag Info: N-terminal 6xHis-tagged. Target Protein Sequence: DPRPSPPRPD VCMADPEGLS SESGRVERLR EKEKVQGRVG RRAPGKAKPA SPARRLDLRG KRSPTPGKGP ADRASRAPPR PRSTTSQVTP AEEKDGHSPM SKGLVNGLKA GPMALSSKGS SGAPVYVDLA...
| Schlagworte: | MAP1A, MAP1L, Recombinant Human Microtubule-associated protein 1A (MAP1A), partial |
| Anwendung: | Activity not tested |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 30.0 kD |
ab 247,00 €
Artikelnummer: CSB-PA877240.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: MAP1A. Antigen Species: Human
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP 1A antibody, MAP 1L antibody, MAP-1A antibody, MAP1 light chain LC2 antibody, Map1a antibody,... |
| Anwendung: | ELISA, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 167,00 €
Artikelnummer: CSB-PA906125.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: MAP1A. Antigen Species: Human
| Schlagworte: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP 1A antibody, MAP 1L antibody, MAP-1A antibody, MAP1 light chain LC2 antibody, Map1a antibody,... |
| Anwendung: | ELISA, IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 167,00 €
Artikelnummer: ABS-PP-4966-L.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | Microtubule-associated protein 1A, MAP-1A, Proliferation-related protein p80) [Cleaved into: MAP1A heavy chain, MAP1 light... |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 19.5 kD |
ab 115,00 €
Artikelnummer: VHPS-5515
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Schlagworte: | MAP1A, MAP1L, MAP-1A, MAP1 light chain LC2, Proliferation-related protein p80, Microtubule-associated protein 1A |
| Anwendung: | RNA quantification |
45,00 €
Artikelnummer: ATA-APrEST81575.100
Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross-bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium] Buffer: PBS and 1M Urea, pH 7.4.
| Schlagworte: | MAP1A, MAP1L |
| Anwendung: | Control antigen |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
264,00 €