- Suchergebnis für GeneID 135
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "GeneID 135" wurden 35 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: NSJ-FY13300
Adding 0.2 ml of distilled water will yield a concentration of 500 ug/ml. ADORA2A antibody recognizes Adenosine receptor A2A, a G protein-coupled receptor (GPCR) that mediates adenosine signaling to regulate neurotransmission, vascular tone, and immune responses. The ADORA2A gene, located on chromosome 22q11.23,...
| Schlagworte: | Anti-ADORA2A, Anti-Adenosine receptor A2a, ADORA2A Antibody / Adenosine receptor A2A |
| Anwendung: | WB, FC, ELISA |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse |
790,00 €
Artikelnummer: GSC-M00246
Recombinant CHO-K1 cells stably overexpress human adenosine A2A receptor (ADORA2A) on the surface and contain high levels of G protein Galphas to couple with the receptor in downstream signaling pathways.
| Schlagworte: | ADORA2A, Adenosine receptor A2a |
11.424,00 €
Artikelnummer: BPS-79381
Adenosine A2a receptor (A2aR or ADORA2A) stably expressed in HEK-293 reporter cells with a cAMP-responsive luciferase construct (CRE/CREB Luc, BPS Bioscience, #60515). A2aR is a member of the seven transmembrane G protein-coupled receptor (GPCR) family. The activity of A2aR is mediated by Gs protein which activates...
| Schlagworte: | A2aR, ADORA2A, |
| Anwendung: | Agonist/antagonist screening, PD-1 studies, co-inhibitor screening |
| Wirt: | human cells |
| Spezies-Reaktivität: | human |
9.494,00 €
Artikelnummer: G-HUFI01134.96
| Anwendung: | ELISA |
| Spezies-Reaktivität: | human |
698,00 €
Artikelnummer: Cay24730-10
Adenosine A2A receptor (human recombinant) contains amino acids corresponding to the full length, wild-type, human A2A receptor, as well as N-terminal histidine and streptavidin tags with a TEV protease cleavage site. The A2A receptor is a G protein-coupled receptor (GPCR) that is activated by adenosine on...
| Schlagworte: | ADORA2, ADORA2A, Adenosine receptor A2a, Adenosine receptor A2a |
| Anwendung: | WB, binding assays |
| Exprimiert in: | Insect cells |
| Ursprungsart: | human |
2.335,00 €
Artikelnummer: ARG55154.100
Protein function: Receptor for adenosine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | Anti-ADORA2, Anti-ADORA2A, Anti-Adenosine receptor A2a |
| Anwendung: | FC, IHC (paraffin), WB |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
616,00 €
Artikelnummer: G-HUES03587.96
ELISA Type: Sandwich. Sensitivity: 0.188ng/mL. Range: 0.313--20ng/mL. Protein function: Receptor for adenosine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | ADORA2, ADORA2A, Adenosine receptor A2a |
| Anwendung: | Sandwich ELISA |
| Spezies-Reaktivität: | human |
708,00 €
Artikelnummer: ARG42545.100
Protein function: Receptor for adenosine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | Anti-ADORA2, Anti-ADORA2A, Anti-Adenosine receptor A2a |
| Anwendung: | WB |
| Wirt: | Goat |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat, dog, monkey |
658,00 €
Artikelnummer: ATA-HPA075997.100
Protein function: Receptor for adenosine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 52% and to rat: 44%
| Schlagworte: | Anti-ADORA2, Anti-ADORA2A, Anti-Adenosine receptor A2a |
| Anwendung: | IHC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 330,00 €
Artikelnummer: ELK-ELK4328.48
The test principle applied in this kit is Sandwich enzyme immunoassay. The microtiter plate provided in this kit has been pre-coated with an antibody specific to Human ADORA2a. Standards or samples are added to the appropriate microtiter plate wells then with a biotin-conjugated antibody specific to Human ADORA2a....
| Schlagworte: | ADORA2, ADORA2A, Adenosine receptor A2a |
| Anwendung: | ELISA |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 374,00 €
Artikelnummer: DIM-PME100130.10
Recombinant human ADORA2A Protein with C-terminal Human Fc tag. ADORA2A(Met1-Ser7) (Ser67-His75) (Asn144-Pro173) (Cys259-Pro266) hFc(Glu99-Ala330), Protein function: Receptor for adenosine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. [The UniProt Consortium]
| Schlagworte: | A2aR, ADORA2, RDC8 |
| Exprimiert in: | Human cells |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 31.7 kD |
ab 105,00 €
Artikelnummer: DIM-FLP100019.100
Plasma membrane-coated nanoparticles (MNPs) have been used in various applications, including delivery of therapeutic agents and induction of immune responses et al. Unlike the conventional strategies, MNPs directly leverage intact and natural functions of cell membranes, and show high biocompatibility, specificity,...
| Schlagworte: | ADORA2, ADORA2A, Adenosine receptor A2a, A2aR, ADORA2, RDC8, Human ADORA2A full length protein-MNP |
| Anwendung: | Full length transmembrane protein, high biocompatib., ELISA, screening, immunization, cell-based assays |
| Exprimiert in: | Human cells |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 44.7 kD |
ab 1.756,00 €