- Suchergebnis für GeneID 10484
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "GeneID 10484" wurden 22 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: ARG65141.100
Protein function: Component of the COPII coat, that covers ER-derived vesicles involved in transport from the endoplasmic reticulum to the Golgi apparatus. COPII acts in the cytoplasm to promote the transport of secretory, plasma membrane, and vacuolar proteins from the endoplasmic reticulum to the Golgi complex....
| Schlagworte: | Anti-SEC23A, Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A |
| Anwendung: | ELISA, WB |
| Wirt: | Goat |
| Spezies-Reaktivität: | mouse |
871,00 €
Artikelnummer: NSJ-R33152-100UG
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: SEC23-related protein A Protein function: Component of the COPII coat, that covers ER-derived vesicles involved in transport from the endoplasmic reticulum to the Golgi apparatus. COPII acts in...
| Schlagworte: | Anti-SEC23A, Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A, SEC23A Antibody |
| Anwendung: | WB, ELISA (peptide) |
| Wirt: | Goat |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse |
836,00 €
Artikelnummer: NSJ-RQ6437
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Sec23 homolog A (S. cerevisiae), also known as SEC23A, is a protein which in humans is encoded by the SEC23A gene. The protein encoded by this gene is a member of the SEC23 subfamily of the SEC23/SEC24 family. It is part of a protein complex and found in the...
| Schlagworte: | Anti-hSec23A, Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A, SEC23A Antibody |
| Anwendung: | WB, IHC (paraffin), IF, FC, Direct ELISA |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse, rat |
790,00 €
Artikelnummer: ATA-HPA065985.100
Polyclonal Antibody against Human SEC23A, Gene description: SEC23 homolog A, COPII coat complex component, Validated applications: ICC, Uniprot ID: Q15436, Storage: Store at +4°C for short term storage. Long time storage is recommended at -20°C. Protein function: Component of the coat protein complex II (COPII)...
| Schlagworte: | Anti-hSec23A, Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A |
| Anwendung: | ICC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
491,00 €
NEU
Artikelnummer: G-AGMB00710.20
SEC23A Monoclonal Antibody from Assay Genie is a high quality antibody for research use only. Protein Function: Component of the coat protein complex II (COPII) which promotes the formation of transport vesicles from the endoplasmic reticulum (ER). The coat has two main functions, the physical deformation of the...
| Schlagworte: | Anti-SEC23A, Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A |
| Anwendung: | WB, FC |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
134,00 €
Artikelnummer: ABS-RC-15747.100
Protein function: Component of the coat protein complex II (COPII) which promotes the formation of transport vesicles from the endoplasmic reticulum (ER). The coat has two main functions, the physical deformation of the endoplasmic reticulum membrane into vesicles and the selection of cargo molecules for their...
| Schlagworte: | Anti-hSec23A, Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A |
| Anwendung: | WB |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
ab 206,00 €
Artikelnummer: ABS-PP-9145-L.100
Protein function: Component of the coat protein complex II (COPII) which promotes the formation of transport vesicles from the endoplasmic reticulum (ER). The coat has two main functions, the physical deformation of the endoplasmic reticulum membrane into vesicles and the selection of cargo molecules for their...
| Schlagworte: | Protein transport protein Sec23A, hSec23A, SEC23-related protein A, Recombinant Human SEC23A Protein |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 47.5 kD |
ab 115,00 €
Artikelnummer: ABS-PP-9143-L.100
Protein function: Component of the coat protein complex II (COPII) which promotes the formation of transport vesicles from the endoplasmic reticulum (ER). The coat has two main functions, the physical deformation of the endoplasmic reticulum membrane into vesicles and the selection of cargo molecules for their...
| Schlagworte: | Protein transport protein Sec23A, hSec23A, SEC23-related protein A, Recombinant Human SEC23A Protein |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 76.5 kD |
ab 115,00 €
Artikelnummer: ABS-PP-9144-L.100
Protein function: Component of the coat protein complex II (COPII) which promotes the formation of transport vesicles from the endoplasmic reticulum (ER). The coat has two main functions, the physical deformation of the endoplasmic reticulum membrane into vesicles and the selection of cargo molecules for their...
| Schlagworte: | Protein transport protein Sec23A, hSec23A, SEC23-related protein A, Recombinant Human SEC23A Protein |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 91.5 kD |
ab 115,00 €
Artikelnummer: VHPS-8200
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Schlagworte: | SEC23A, SEC23-related protein A, Protein transport protein Sec23A |
| Anwendung: | RNA quantification |
45,00 €
Artikelnummer: 041514.200
The protein encoded by this gene is a member of the SEC23 subfamily of the SEC23/SEC24 family. It is part of a protein complex and found in the ribosome-free transitional face of the endoplasmic reticulum (ER) and associated vesicles. This protein has similarity to yeast Sec23p component of COPII. COPII is the coat...
| Schlagworte: | Anti-SEC23A, Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A |
| Anwendung: | ELISA, WB |
| Wirt: | Rabbit |
| Spezies-Reaktivität: | human |
865,00 €
Artikelnummer: S0579-51.100
The protein encoded by this gene is a member of the SEC23 subfamily of the SEC23/SEC24 family. It is part of a protein complex and found in the ribosome-free transitional face of the endoplasmic reticulum (ER) and associated vesicles. This protein has similarity to yeast Sec23p component of COPII. COPII is the coat...
| Schlagworte: | Anti-SEC23-related protein A, Anti-Protein transport protein Sec23A |
| Anwendung: | ELISA, WB |
| Wirt: | Goat |
| Spezies-Reaktivität: | human, mouse |
754,00 €