- Suchergebnis für A0A140T913
Cookie-Einstellungen
Diese Website benutzt Cookies, die für den technischen Betrieb der Website erforderlich sind und stets gesetzt werden. Andere Cookies, die den Komfort bei Benutzung dieser Website erhöhen, der Direktwerbung dienen oder die Interaktion mit anderen Websites und sozialen Netzwerken vereinfachen sollen, werden nur mit Ihrer Zustimmung gesetzt.
Konfiguration
Technisch erforderlich
Diese Cookies sind für die Grundfunktionen des Shops notwendig.
"Alle Cookies ablehnen" Cookie
"Alle Cookies annehmen" Cookie
Ausgewählter Shop
CSRF-Token
Cookie-Einstellungen
FACT-Finder Tracking
Individuelle Preise
Kundenspezifisches Caching
Session
Währungswechsel
Komfortfunktionen
Diese Cookies werden genutzt um das Einkaufserlebnis noch ansprechender zu gestalten, beispielsweise für die Wiedererkennung des Besuchers.
Facebook-Seite in der rechten Blog - Sidebar anzeigen
Merkzettel
Statistik & Tracking
Endgeräteerkennung
Kauf- und Surfverhalten mit Google Tag Manager
Partnerprogramm
Zu "A0A140T913" wurden 166 Artikel gefunden!
Filter schließen
Filtern nach:
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Artikelnummer: CSB-EP3499HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 25-299aa. Protein Length: Partial. Tag Info: N-terminal 6xHis-B2M-tagged. Target Protein Sequence: GSHSMRYFFT SVSRPGRGEP RFIAVGYVDD TQFVRFDSDA ASQRMEPRAP WIEQEGPEYW DGETRKVKAH SQTHRVDLGT LRGYYNQSEA GSHTVQRMYG CDVGSDWRFL RGYHQYAYDG KDYIALKEDL...
| Schlagworte: | HLA class I histocompatibility antigen, A alpha chain, Recombinant Human HLA class I histocompatibility antigen, A alpha... |
| Anwendung: | Activity not tested |
| Exprimiert in: | E.coli |
| Ursprungsart: | human |
| MW: | 48.8 kD |
ab 364,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01406-10ug
Description: PRAME (PReferentially expressed Antigen in MElanoma) is a melanoma-associated antigen expressed in cutaneous and ocular melanomas and some other malignant neoplasms, while its expression in normal tissue and benign tumors is limited.
| Schlagworte: | MAPE , OIP4 , OIP-4 , PRAME |
ab 263,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01448-10ug
Description: NY-ESO-1 or New York esophageal squamous cell carcinoma 1 is a well-known cancer-testis antigen (CTAs) with re-expression in numerous cancer types. Its ability to elicit spontaneous humoral and cellular immune responses, together with its restricted expression pattern, have rendered it a good candidate...
| Schlagworte: | MY-ESO-1 , CTAG1B , CTAG1 , CT6.1 , LAGE2A , MHC , LAGE-2 , NY-ESO-1 , ESO1CTAG |
| MW: | 258 kD |
ab 178,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01455-10ug
Description: PRAME (PReferentially expressed Antigen in MElanoma) is a melanoma-associated antigen expressed in cutaneous and ocular melanomas and some other malignant neoplasms, while its expression in normal tissue and benign tumors is limited.
| Schlagworte: | OIP4 , PRAME , OIP-4 , MAPE |
| MW: | 50.4 kD |
ab 59,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01459-10ug
Description: MAGE-A4 and MAGE-A8 are type I membes of the melanoma associated antigen (MAGE) family. The MAGE family is a large, highly conserved group of proteins that share a common MAGE homology domain. Both MAGE-A4 and MAGE-A8 antigen-presenting peptides can be presented by HLA-A*02:01.
| Schlagworte: | MAGE-A4 or MAGE-A8 , MAGE-A8 , MAGE-A4 |
| MW: | 50.5 kD |
ab 85,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01468-10ug
Description: Melanoma antigen recognized by T cell-1 (Mart-1), one of the melanosome-specific proteins, also recognized by cytotoxicity T lymphocytes as a marker. Mart-1 is considered to play a critical role in the immunotherapy for melanoma.
| Schlagworte: | SK29-AA , LB39-AA , MLANA , Melan-A , MART1 |
| MW: | 258 kD |
ab 178,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01478-10ug
Description: Alpha-fetoprotein (AFP), a specific liver cancer marker, T cells expressing AFP-CAR selectively degranulated, released cytokines, and lysed liver cancer cells that were HLA-A*02:01 /AFP while sparing cells from multiple tissue types that were negative for either expressed proteins.CAR T-cell...
| Schlagworte: | AFP , FETA , Alpha-feto , HPAFP , Alpha-1-fetoprotein , AFPD , MHC , Alpha-fetoprotein |
| MW: | 50.4 kD |
ab 85,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01408-10ug
Description: Kirsten rat sarcoma 2 viral oncogene homolog (KRAS) is the most commonly mutated oncogene in human cancer. The developments of many cancers depend on sustained expression and signaling of KRAS, which makes KRAS a high-priority therapeutic target. The virtual screening approach to discover novel KRAS...
| Schlagworte: | RALD , KRAS1 , KRAS2 , K-RAS2B , CFC2 , NS3 , GTPase Kras , MHC , K-RAS2A , KI-RAS , C-K-RAS , K-Ras 2 , K-RAS4A , KRAS ,... |
| MW: | 35.6 kD |
ab 95,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01442-10ug
Description: p53 is a tumor suppressor protein. Under stressful conditions, p53 tightly regulates cell growth by promoting apoptosis and DNA repair. When p53 becomes mutated, it loses its function, resulting in abnormal cell proliferation and tumor progression. Depending on the p53 mutation, it has been shown to...
| Schlagworte: | HLA-A , P53 , TP53 , LFS1 , MHC , BCC7 , TRP53 , FLJ92943 , Antigen NY-CO-13 |
ab 263,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01445-10ug
Description: MAGE-A1 belongs to the chromosome X-clustered genes of cancer-testis antigen family and is normally expressed in the human germ line but is also overexpressed in various tumors.
| Schlagworte: | MAGE A1 , MAGE1A , MZ2-E , CT1.1 , MAGE1 , MAGE-1 , MAGE-A1 , MAGE-1 antigen |
| MW: | 50.5 kD |
ab 85,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01449-10ug
Description: NY-ESO-1 or New York esophageal squamous cell carcinoma 1 is a well-known cancer-testis antigen (CTAs) with re-expression in numerous cancer types. Its ability to elicit spontaneous humoral and cellular immune responses, together with its restricted expression pattern, have rendered it a good candidate...
| Schlagworte: | MHC , CT6.1 , CTAG1 , LAGE-2 , MY-ESO-1 , NY-ESO-1 , ESO1CTAG , LAGE2A , CTAG1B |
| MW: | 35.6 kD |
ab 59,00 €
Artikelnummer: TGM-TMPK-01469-10ug
Description: Melanoma antigen recognized by T cell-1 (Mart-1), one of the melanosome-specific proteins, also recognized by cytotoxicity T lymphocytes as a marker. Mart-1 is considered to play a critical role in the immunotherapy for melanoma.
| Schlagworte: | LB39-AA , MART1 , Melan-A , SK29-AA , MLANA |
| MW: | 50.4 kD |
ab 59,00 €